Budynek, który firma IMAGO PR postanowiła przebudować na swoją siedzibę, początkowo był domem jednorodzinnym, typową kostka polską z lat 60-tych, z dobudowanym pawilonem mieszczącym sklep. Wyróżniał się wyjątkowo minimalistyczną elewacją od strony ulicy, przestronną werandą od strony ogrodu oraz lokalizacją w Brynowie, jednej z najbardziej atrakcyjnych dzielnic Katowic, graniczącej ze śródmieściem. Budynek, mimo że od dawna przeznaczony na sprzedaż i mocno zaniedbany, miał potencjał na to, by stać się przyjaznym miejscem do pracy.
Kluczową decyzją była zmiana lokalizacji wejścia do budynku. Zrezygnowaliśmy z drzwi od strony ulicy i zaprojektowaliśmy strefę wejścia pomiędzy budynkiem głównym a pawilonem. Decyzja ta pozwoliła na stworzenie przestronnego, dwukondygnacyjnego holu wejściowego, a jednocześnie ułatwiła powiązanie budynku zarówno z ogrodem, jak i z wejściem od strony ulicy.
Towarzyszące strefie wejścia elementy, takie jak schody, pochylnia i zadaszenie, rozwiązaliśmy w ramach jednej czytelnej struktury, która na wyższej kondygnacji zmienia się w balkon, a następnie w dach osłaniający przeszklony gabinet przed południowym słońcem.
Dodatkowe wejście do budynku zlokalizowaliśmy bezpośrednio z poziomu ogrodu – prowadzi ono do głównej części biurowej obiektu i umożliwia łatwy dostęp dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Hol wejściowy początkowo projektowaliśmy jako jednokondygnacyjny – nad nim znajdowało się dodatkowe biuro dla dwóch osób. W trakcie prac projektowych podjęlismy jednak decyzję, by miejsca pracy przenieść do innego pomieszczenia, a przez wyburzenie stropu nad parterem uzyskać przestronną strefę wejścia biegnącą przez całą wysokość budynku. Jedyny fragment zachowanego stropu to korytarz prowadzący do gabinetu na I piętrze.
Na poziomie I kondygnacji, w miejscu werandy, zaprojektowaliśmy gabinet dla CEO. Uwzględniliśmy przy tym potrzeby właściciela firmy, którego zawodowe spotkania często zatrzymywały na noc w Katowicach i który potrzebował nie tylko gabinetu, ale również miejsca na odpoczynek. Przestronne pomieszczenie, w którym odtworzyliśmy pierwotne przeszklenie na całą szerokość południowej ściany, zostało podzielone funkcjonalnie na strefę pracy i strefę relaksu. Bezpośrednie wyjście na balkon skierowany w stronę ogrodu jest bezsprzecznie jego dodatkowym atutem.
Przy realizacji projektu współpracowaliśmy z architektami z pracowni AIR Jurkowscy Architekci.